wtorek, 23 lipca 2013

Oszczędny i ciepły dom zimą, cz.1 "Ciepło ucieka przez okno"


Ciepło ucieka przez okno

 
Gdy odwiedzałem w duże mrozy siostrę w jej nowym mieszkaniu, jedno z pomieszczeń było odczuwalnie zimniejsze. Dlaczego? - niemal całe 2 ściany pokoju stanowiły okna. Pewnie nie jest to zasadą ale moim zdaniem w pokojach ,w których są drzwi balkonowe  i duże okna (zwłaszcza od północnej strony) trzeba liczyć się z mniejszą temperaturą wewnątrz).

Jest kilka zdroworozsądkowych zasad, które pomagają w oszczędnościach związanych z ogrzewaniem nawet takich pokojów.

Jeśli w pokoju są stare okna trzeba je uszczelnić. W przypadku starego typu okien robi się to (stosunkowo tanią) taśmą z gąbką. Oprócz mniejszych strat ciepła nie odczuwa się powiewów wiatru (gdy nieszczelność jest nieco większa). Pierwotnie takie okna miały dodatkową funkcję, zapewniały cyrkulację powietrza w domu. Naturalna nieszczelność pozwalała na jego właściwy obieg.

Jeśli uszczelnimy, warto wyznaczyć stałe godziny wietrzenia. Na pewno polecam przed snem, lepiej się śpi. Ponadto, wietrzenie pozytywnie wpływa na usuwanie wilgoci, która może powodować pojawienie się grzyba na ścianach.
U mnie w domu, rok po wymianie okien, w rogach pokojów pojawiły się charakterystyczne "zabrudzenia", czyli grzyb. Wprawdzie usunęliśmy je (skutecznie) przy okazji malowania ale nic nie zastąpi regularnego wietrzenia.

Wymiana okien daje odczuwalnie moim zdaniem do około 30% oszczędności na paliwie (nie mam tu wiedzy eksperckiej ale mniejszą ilością opału daje się uzyskać właściwą temperaturę). Wymiana okien nie jest tania ale warto to robić choćby wymieniając jedno okno na rok.

Jeśli grzejniki są tuż pod oknem, a na oknach wiszą firany, zasłony to warto je odsłonić lub podnieść tak, żeby grzejnik był odkryty. Gdy kaloryfer zasłania firana, ciepło idzie w górę i zamiast ogrzewać pokój, ogrzewa szybę.

Ostatnio modna jest zabudowa grzejników. Mieszkanie zyskuje ze względu na estetyczny wygląd osłon ale tracimy podstawową funkcje grzejnika. Dlatego, zimą warto taką obudowę kaloryfera zdemontować (choćby częściowo).

Jeszcze jedna sprawa dotycząca grzejników. Często grzejnik aby "za bardzo nie wystawał" ma swoja wnękę w ścianie.  Efekt jest taki, że grubość ściany za grzejnikiem jest o połowę mniejsza niż w każdym innym miejscu. Dlatego, za grzejnikiem można zastosować dodatkowy ekran zapobiegający utratom powietrza. Koszt takiego ekranu nie jest duży a można w ten sposób oszczędzić około 5% ciepła. Temat jest szerzej omówiony tutaj - ekrany zagrzejnikowe

Procent oszczędności biorę raczej na podstawie własnego doświadczenia (wymienialiśmy wszystkie okna w domu, ocieplaliśmy dom, zmienialiśmy instalacje na gazową). Wiem ile u nas w domu zyskiwaliśmy. Aby jednak poprzeć to też wiedzą ekspercką polecam stronę PGNIG porady jakoszczedzać gdzie zawarto procentową wartość oszczędności.

4 komentarze:

  1. Ucieka, potwierdzam, ucieka jak szalone. Zastanawiam się nad tym jak jest w tych oknach pasywnych, one przecież muszą lepiej się sprawdzać. Pinus
    przynajmniej z tego co piszą na stroni i co mi powiedzieli.. Nie wiecie jak to jest? Kuszą mnie, ale z drugiej strony może to tylko takie puste słowa?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda to ciekawie... ale ja najpierw zadałbym kilka innych pytań, które pomogłyby stwierdzić czy taka inwestycja jest opłacalna:
    1. Czy kupuje Pani jedno okno czy do całego domu ?
    Gdybym ja miał wymienić okna w całym domu od razu mogę stwierdzić, że nie na to nie stać (mam spora powierzchnię okien w domu)
    2. Dużą siła tych okien to zwiększona szczelność - czy w domu jest to główne źródło ubytku ciepła ?
    Moim zdaniem, ze względu na dużą cenę warto przyjrzeć się czy nie ma innych miejsc gdzie za mniejszą kwotę (lub zbliżoną) można uzyskać większą oszczędność (mówię tu o dociepleniu domu, lub np. zmianie sterowaniu pieca gazowego ...itd)
    3. Czy za tą cenę otrzymuje Pani towar najwyższej jakości ?
    Nie mogę powiedzieć , że znam się na tym ale za wyższą cenę oczekiwałbym trzymania się najwyższych standardów bo inwestycja jest długoterminowa (certyfikaty, niski współczynnikowi przenikania ciepła ...itd.)
    4. Czy podawane współczynniki zależą od/wymagają czegoś ?
    - strony świata (np polecane są od południowej strony)
    - inne części/instalacje w domu powinny być również "pasywne"

    Na koniec całość trzeba by czarno na białym policzyć - w ile lat zwróci się taka dodatkowa inwestycja (czy to perspektywa 5, 10, 15 czy 20 lat). Takie okna potrafią być nawet 3 razy droższe od standardowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe porady, na pewno wypróbujemy tej zimy :).

    http://rodzinnaekonomia.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. wymiana okien jest jednym z najważniejszym elementów żeby zadbać o ciepło w domu. Zapraszam na mojego bloga gdzie można przeczytać pożyczkę przez Internet dla zadłużonych oraz na inne tematy finansowe.

    OdpowiedzUsuń